Publiczne Gimnazjum nr 2 uhonorowane tytułem „Szkoła Dialogu”

Wykonanie portretów włodawskich Żydów, wycieczka ich śladami, wieczór kultury żydowskiej w Dużej Synagodze Muzeum Pojezierza Łęczyńsko–Włodawskiego to tylko niektóre z przedsięwzięć,  jakie Publicznemu Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie zapewniły tytuł „Szkoły Dialogu”, przyznany 8 marca 2016 r. podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Postarali się o to uczniowie kl. II „c”, którzy w marcu ubiegłego roku, jako pierwszoklasiści, postanowili przystąpić do programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu” realizowanego przez Fundację Forum Dialogu pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Program miał formę konkursu na szczeblu ogólnopolskim. Warunkiem uczestnictwa było samodzielne przygotowanie i realizacja projektu ukierunkowanego na odkrywanie historii przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz jej upamiętnienie, a po zakończeniu działań – przesłanie sprawozdania.

Projekt młodzieży z PG 2 okazał się na tyle interesujący, że jego autorzy znaleźli się wśród finalistów konkursu, co stanowi niemały powód do dumy, zwłaszcza że pierwszoklasiści z „dwójki” stanowili jedną z najmłodszych grup uczestników. Opiekunem projektu była wychowawczyni klasy II „c” Beata Rudziewicz, a pomocą w jego realizacji służyła także Marta Wiatrowska.

Gala Szkoły Dialogu, podczas której uczniowie mogli wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami projektu oraz wysłuchać interesujących wystąpień gości honorowych, m.in.: Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, stała się inspiracją do dyskusji na temat potrzeby przełamywania barier między ludźmi drogą dialogu i wzajemnego szacunku.

Szkoła Dialogu

 

 

Odwiedza nas 1589 gości oraz 0 użytkowników.

© 2004-2017 Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich
we Włodawie