Co słychać w szkolnym DKK?

Za nami kolejne dwa  spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Na jednym z nich (4 listopada) rozmawialiśmy o powieści Joanny Fabickiej „#me”.  Tak wspomina ją jedna z czytelniczek:


Książka  opowiada o nastoletniej Sarze, która ma problemy rodzinne. Jej niestosowny sposób ubierania się oraz długie zniszczone włosy jeszcze bardziej przyciągają uwagę do nieumalowanej twarzy. Dziewczyna nie grzeszy szczupłością.
Matka – Ewa – jest dziennikarką alkoholiczką, która za wszelką cenę próbuje pokazać córce, że jest najlepszą matką, a szefowi – że należy do  najlepszych pracownic. Wahania nastrojów kobiety doprowadzają Sarę do szaleństwa.
Opinie gimnazjalistów na temat tej powieści były zróżnicowane.  Według mnie jest to dosyć typowa „polska historia” nastolatki z problemami.
Julia Antoniuk, kl. I „a”


Ostatnie spotkanie (9 grudnia) wymagało od nas pochylenia się nad bardzo trudnym zagadnieniem, jakim jest zmaganie się nastolatków z chorobą nowotworową. Inspiracją do rozmowy na ten temat była powieść „Gwiazd naszych wina” autorstwa niezwykle popularnego wśród młodzieży pisarza Johna Greena. Niemal wszyscy dostrzegli, że książka ta pokazuje chorobę w sposób nieszablonowy. Z głównych bohaterów Green nie czyni postaci heroicznie znoszących cierpienie, lecz przeciętnych młodych ludzi, którzy - walcząc o każdy nowy dzień życia – mimo wszystko próbują żyć jak ich zdrowi rówieśnicy. Ujmujący jest ich dystans wobec siebie samych i własnej choroby, dzięki któremu historia Hazel i Gusa nie tylko wzrusza i skłania do refleksji na temat doświadczeń ludzkiej egzystencji, ale  niekiedy wywołuje także uśmiech na twarzy.


Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji spotkać się z twórczością Johna Greena, zachęcamy do lektury jego powieści. Przypominamy też, że gimnazjaliści znający treść książki „Gwiazd naszych wina”, mogą spróbować swoich sił w eliminacjach szkolnych XIV Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla Młodzieży, które odbędą się w naszej szkole 8 lutego 2017 r. (szczegółowe informacje można znaleźć na tablicy „Rozmaitości z bibliotecznej półki” ).


Uczniów zainteresowanych najbliższym spotkaniem DKK, którego tematem będzie książka Jaya Ashera „Trzynaście powodów”, zapraszamy 30 stycznia 2017 r. (poniedziałek) o godz. 1420 do sali nr 8.

Odwiedza nas 396 gości oraz 0 użytkowników.

© 2004-2017 Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich
we Włodawie