Co ludzie powiedzieli?

W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie uczniowie klas: I „b” oraz  I „d” w pierwszym tygodniu po feriach wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, w której w dniach 29 lutego – 5 marca prezentowana była lokalna historyczna wystawa multimedialna. Jest ona owocem pracy członków Stowarzyszenia Praktyków Kultury, którzy w minione wakacje, w ramach projektu Przygraniczni w Działaniu, udali się do Krynek, Michałowa i Dołhobyczowa, aby odkrywać jakże interesującą wielokulturowość miejscowości usytuowanych przy wschodniej granicy Polski.

Wystawa „Co ludzie powiedzieli” obejmuje kilka instalacji: podwórko, jedzenie, zakład fotograficzny, świątynie, migracje. Uczniowie nie byli wyłącznie jej biernymi obserwatorami, ponieważ oglądanie ekspozycji miało formę gry. Podczas jej trwania można było nie tylko wysłuchać interesujących historii o życiu codziennym ludzi w okresie międzywojnia, ale także poznać przepis na cymes, skosztować macy czy wykonać pamiątkową fotografię stylizowaną na zdjęcie z okresu międzywojennego (co cieszyło się największym zainteresowaniem).

Doświadczenie przez uczniów rzeczywistości tak odmiennej od realiów, w których dorastają, stało się punktem wyjścia do rozmowy na temat pozytywnych oraz negatywnych aspektów życia dawniej i dzisiaj. Młodzież zwróciła również uwagę na potrzebę szacunku dla inności oraz podkreśliła korzyści płynące z odkrywania historii i poznawania dziedzictwa kulturowego wspólnoty lokalnej.

Co ludzie powiedzieli? galeria

Odwiedza nas 1579 gości oraz 0 użytkowników.

© 2004-2017 Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich
we Włodawie