„My, dzieci z dworca ZOO” – książka o ucieczce w niewolę

Szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego zawarta w książce „My, dzieci z dworca ZOO” była tematem ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w piątek 1 kwietnia br.

Doświadczenia  Christiane F., która jako dwunastolatka zaczęła palić haszysz, a mając lat trzynaście sięgnęła po heroinę, wywarły na czytelnikach ogromne wrażenie. Bohaterka książki bardzo szybko przekonała się, że decydując się na zażycie narkotyku, oddała się w niewolę nałogu, który ją upodlił, a jej życie uczynił nieustającym staraniem o zdobycie pieniędzy na kolejną dawkę. Patrzyła na śmierć wielu swoich znajomych – narkomanów, czekając jednocześnie na własny koniec. Nie mogąc znieść tej sytuacji, podjęła próbę samobójczą – nieudaną.

Po przeczytaniu książki postanowiliśmy sprawdzić, jak obecnie miewa się Christiane Vera Felscherinow, która niebawem skończy 54 lata. Okazuje się, że dotąd nie udało się jej na dobre zerwać z nałogiem. Młodzieńcze eksperymentowanie z narkotykami zupełnie zdeterminowało jej życie, odebrało zdrowie i unieszczęśliwiło na zawsze. Mimo wielu prób odtruwania organizmu wciąż sięgała po różne substancje uzależniające. Z tego powodu w 2008 r. utraciła prawo do opieki nad swoim wówczas jedenastoletnim synem, który trafił do rodziny zastępczej.

Christiane, podobnie jak wszyscy młodzi ludzie, snuła niegdyś marzenia o pięknej przyszłości. Niestety, narkotyki przekreśliły szanse na ich spełnienie.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 29 kwietnia br. o godz. 14.30 w sali nr 8. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przeczytania wybranych opowiadań Sławomira Mrożka.

Odwiedza nas 1609 gości oraz 0 użytkowników.

© 2004-2017 Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich
we Włodawie