Czytać każdy może...

„Czytać każdy może...” to hasło konferencji dotyczącej upowszechniania czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, która odbyła się 27 października br. w Bibliotece Inspiracji w Wyrykach.

Program spotkania obejmował trzy moduły. W ramach  jednego z nich głos zabrały przedstawicielki naszej społeczności szkolnej reprezentujące grono nauczycieli oraz uczniów. Pani Marta Wiatrowska podzieliła się ze słuchaczami wnioskami z przeprowadzonego niedawno badania aktywności czytelniczej uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz opowiedziała o sposobach zachęcania młodych czytelników do dobrowolnego sięgnięcia po książkę. Wystąpienie reprezentantki młodzieży, Julii Markiewicz z kl. II „d”, stanowiło głos w dyskusji na temat wartości książek czytanych przez współczesną młodzież z wyboru. Julia podkreśliła, że trzeba pozwolić młodym czytelnikom dojrzeć do bardziej wymagającej literatury i nie należy z góry przekreślać tych mniej ambitnych książek, gdyż często to właśnie one mogą sprawić, iż ktoś rozpocznie swoją przygodę z czytaniem. Warto podkreślić, że nasza uczennica była jedyną reprezentantką młodzieży, a jej wystąpienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem  ze strony audytorium.

Przedsięwzięcie stało się doskonałą okazją do refleksji nad niezwykle istotnymi zagadnieniami: wartością czytania, zależnością pomiędzy trudnościami w czytaniu a funkcjonowaniem dziecka, a także ogromną rolą rodziców w inicjacji czytelniczej dzieci w wieku przedszkolnym oraz w podtrzymywaniu tradycji czytania w domach rodzinnych.

Uczestnicy konferencji mieli też możliwość wysłuchania inspirujących prelekcji m.in. na temat połączenia czytania z pedagogiką zabawy, metody czytania wg Ireny Majchrzak czy Kamishibai – wywodzącej się z Japonii sztuki opowiadania dzieciom bajek z wykorzystaniem ilustracji oraz drewnianego parawanu.

Przestrzeń Biblioteki Inspiracji w Wyrykach, która gościła uczestników konferencji, jest bardzo atrakcyjna i bez wątpienia zachęca do czytania. Jak? Sprawdźcie to sami - naprawdę warto!


Zdjęcia z konferencji publikujemy dzięki uprzejmości Biblioteki Inspiracji w Wyrykach.

Odwiedza nas 392 gości oraz 0 użytkowników.

© 2004-2017 Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich
we Włodawie