Odkrywcy historii w Niemczech

W dniach 27-31 maja 2015r. uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zmoyskich we Włodawie (Wiktoria Banasiewicz, Katarzyna Stadnik, Gabriela Chomiczewska, Daria Szelachowska, Katarzyna Sankowska, Julia Kunz, Aleksandra Bielecka, Magdalena Stefaniuk, Karolina Dyduch, Martyna Dyduch)  wraz z opiekunami: p. Anną Bajuk - Piotrowską i p. Dorotą Bajuk odwiedziły niemiecką miejscowość Kassel. Wycieczka została zorganizowana przez fundację Bildungswerk Stanislaw Hantze.v. Kassel w ramach nagrody dla 10 najlepszych prac w konkursie „Na wspólnej ziemi”.

Podczas wyjazdu laureatki miały okazję poznać historię ludzi, którzy w okresie II wojny światowej zostali zamordowani w sobiborskim obozie zagłady. Uczestniczki wycieczki zwiedzały obiekty  związane z narodem Żydowskim w trzech różnych miejscowościach. Grupa z Włodawy odwiedziła m.in. miasteczko Volkmarsen, gdzie pasjonatki historii wymieniły się swoimi doświadczeniami z uczniami KugelsburgschuleVolkmarsen, którzy pokazali Włodawiankom kolorowe wnętrza swoich sal lekcyjnych, a także opowiedzieli o systemie edukacji w ich kraju. Następnie młodzi odkrywcy historii z Niemiec i Polski zwiedzili miejsca symbolizujące pamięć o zamordowanych w czasie wojny Żydach.

Kolejną miejscowością, którą zobaczyły konkursowiczki było Vöhl . W tej niewielkiej wiosce uczennice miały okazję zwiedzić  jedną z niewielu zachowanych drewnianych synagog, a także poznać poruszającą historię dziesięcioletniego Güntera Sternbergatragicznie zamordowanego w Sobiborze. W miejscowości liczącej jedynie 6tys.mieszkańców uczestniczki wyprawy miały możliwość obejrzenia zachowanego w idealnym stanie cmentarza żydowskiego i tradycyjnej niemieckiej zabudowy. Ostatnim miejscem w programie wycieczki było Kassel. Grupa odwiedziła tam sławny punkt widokowy „Hercules” z panoramą na całe miasto, a także stację kolejową, z której deportowano ludność Żydowską do obozów zagłady w Sobiborze, Majdanku, Oświęcimiu i Treblince. Gimnazjalistki oddały hołd zamordowanym chwilą ciszy przy upamiętniającym te smutne wydarzenia wagonie z tysiącem symbolicznych kamieni.

Wszyscy uczestnicy wycieczki podkreślają, że  to doświadczenie było dla nich bardzo dobrą okazją do poznania historii ofiar holokaustu, a także zrozumienia jak ważna jest pamięć o wydarzeniach z tego tragicznego okresu w dziejach ludzkości. Cała grupa z Polski jest zachwycona wspaniałą organizacją, miłym przyjęciem i ogromem informacji jakie zostały im przekazane przez organizatorów. Jej członkowie wierzą, że zawarte podczas tej wyprawy znajomości, a także zyskana wiedza w przyszłości zaowocują powstawaniem kolejnych miejsc pamięci zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.


http://www.kugelsburgschule.de
http://www.eder-dampfradio.de/wir-sind-region/2001-auf-den-spuren-deportierter-juden-sch%C3%BClerinnen-aus-w%C5%82odawa-zu-besuch-in-v%C3%B6hl.html

Wycieczka do Niemiec - galeria

Odwiedza nas 699 gości oraz 0 użytkowników.

© 2004-2017 Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich
we Włodawie